Palagáz-nagyhatalom is szívesen pótolná az orosz energiahordozókat az EU-ban
Az argentin államfő szerint akár a jelentős export szintjéig felpörgethető lenne a dél-amerikai ország palaolaj és palagáz-kitermelése, írja a napi.hu.
A neves Financial Times tette fel a kérdést: Vajon az EU pótolhatná az olaj- és hosszabb távon gázszükségletének jelentős részét Oroszország helyett Patagóniából?. Alberto Fenández argentin elnök úgy véli, hogy megvalósítható az elképzelés, hiszen óriási lehetőségek lehetnek a világ második legnagyobb palagáz- és negyedik legnagyobb olajpala-lelőhelyében. A Németországnál háromszor nagyobb Patagóniában élelmiszer-nyersanyagnak és energiahordozóknak is rendkívül színes palettája található.
Az amerikai Chevron, a brit-holland Shell és a malajziai Petronas olajmultik lennének a legnagyobb nyertesei annak, ha Argentína felpörgetné a Vaca Merta (Halott Tehén) térség olaj- és gázkitermelését.
Az LNG formájában exportált gázban Argentína versenytársa lehetne Ausztráliának és Katarnak – írták az S&P elemzői nemrégiben egyik jelentésükben.
Miguel Galuccio, a Vaca Muerta második legnagyobb olajkitermelő vállalata, a Vista vezérigazgatója felhívja a figyelmet arra, hogy az ottani termelés máris olajexportőrré tette Argentínát.
Most még kis mennyiségről van szó, viszont, ha a befektetők számára vonzóvá teszik a lelőhelyeket, akkor valóban nagy bevételt tudnának generálni. Eddig nem volt megfelelő a nemzetközi piac sem egy komoly fejlesztés beindítására, hiszen az olaj és ezzel a gáz ára 2014 második felétől az elmúlt évig nem tette igazán gazdaságossá a nem hagyományos kitermelés fejlesztését.
A Vaca Muertán már tíz éve folyik energiahordozó-kitermelés, és több tíz milliárd dollár befektetésre lenne szükség,
hogy például az Egyesült Államok hasonló módon folyó kitermelésének költségeihez képest az argentinok versenyképesek legyenek.
A Buenos Aires-i kormány becslése szerint, ha elérnék ezen a téren az 50 százalékot, akkor évente több mint 30 milliárd dollár bevételt gyűjthetne be az ország az energiahordozók exportálásából.
Kérdés, hogy változtat-e a kormány a jelenlegi, merev gazdasági felfogáson: a kormányzat igyekszik megakadályozni a külföldi cégeket, hogy az Argentínában keletkező profitjukat hazautalják. Valami enyhítést sikerült elérniük a multiknak, így jövedelmük egy részét már átválthatják a gyorsan elértéktelenedő pesóról dollárra.
A piac szempontjából szintén hátrány, hogy Argentínában a mindenkori kormányok hosszú idő óta támogatják a hazai piacon eladott olaj árát, ami így a világpiaci ár felébe kerül, mérsékelve az energiaipar bevételét.
Végül hiányzik a bővítéshez szükséges infrastruktúra: a Vaca Muerta kapacitásának határt szab a meglévő vezetékek kapacitása. Terveznek egy a térséget és a fővárost összekötő új vezetéket, aminek lefektetése 3,4 milliárd dollárba kerülne, de akadozik a kivitelező kijelölését megelőző pályáztatás.
A nemzeti olajtársaság, az YPF egy ideje keresi a tengerparton azt a helyet, ahol fel lehetne építeni egy gázcseppfolyósító terminált az exporthoz, ám egyelőre hiába a Vaca Muertában rejlő nagy lehetőségek, Argentína továbbra is nettó gázimportőr.
Egy biztos, az argentin elnök fogadkozása ellenére mostanában nem lesz Argentína az EU mentsvára energiahordozók terén, ugyanakkor az energiaszektorhoz tartozó stratégiákat hosszútávra tervezik, így még Dél-Amerika is idővel jól járhat a jelenlegi piaci átrendeződéssel.
- ez is érdekes lehet: Feleslegesen izmozik a Gazprom a gázcsap elzárásával, ennek az EU tagállamnak nem is kell már az orosz gáz
Source: napi.hu/FT
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon